You are currently viewing <strong>12 marca 2023 – III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU</strong>

12 marca 2023 – III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

  • Reading time:Ten tekst przeczytasz w 6 min

1. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim troszczącym się o nasz kościół, dom parafialny i ich otoczenie. Dziękuję KŻR za składane ofiary na urządzenie „Ciemnicy” i „Grobu Pańskiego”.

Jednocześnie informujemy, że ksiądz Arcybiskup zarządził, aby 12 marca 2023 r. we wszystkich parafiach archidiecezji przeprowadzić zbiórkę ofiar na budowę ołtarza dedykowanego Matce Bożej Miłosierdzia w Archikatedrze. Ofiary zebrane na tacę mają być przekazane do Wydz. Ekonomicznego w Kurii.

Dzisiaj (12.03.2023 r.) na Mszę św. o godz. 12.30 zapraszamy szczególnie dzieci przygotowujące się do I Komunii św. w dn. 21 maja 2023 r. i ich rodziców z grupy pani katechetki Doroty, a więc uczniów z klas III a i III b z miejscowej szkoły nr 52. Po Eucharystii spotkanie! Obecność bardzo ważna!

2. W tym tygodniu przypadają:

– sobota (18.03) – Dzień Imienin Arcybiskupa Seniora Edwarda Ozorowskiego. Polecajmy Bogu Dostojnego Solenizanta.

– niedziela (19.03) – Uroczystość Św. Józefa, Oblubieńca NMP. W tym roku z racji na niedzielę przeniesiona na poniedziałek 20 marca!!! Msze św. Świąteczne w poniedziałek o godz.: 6.30, 9.00 i 18.00. O godz. 18.00 – Msza św. składkowa za Jego wstawiennictwem. Intencje można zapisywać w zakrystii.

W przyszłą niedzielę (19.03), na Mszę św. o godz. 12.30 zapraszamy szczególnie dzieci przygotowujące się do I Komunii św. w dn. 14 maja 2023 r. i ich rodziców z grupy pani katechetki Teresy, a więc uczniów klas III ze szkół spoza parafii. Podczas Eucharystii będzie miał miejsce obrzęd poświęcenia medalików. Medaliki nabywają rodzice we własnym zakresie! Po Nabożeństwie spotkanie! Obecność bardzo ważna!!!

Dzień Imienin Arcybiskupa Józefa Guzdka Metropolity Białostockiego. Polecajmy Bogu Dostojnego Solenizanta. Msza św. z okazji Imienin Arcybiskupa Józefa Guzdka Metropolity Białostockiego oraz Arcybiskupa Seniora Edwarda Ozorowskiego  będzie sprawowana w Archikatedrze białostockiej w sobotę, 18 marca br. o godz. 18.00Zapraszamy do modlitwy w intencji Dostojnych  Solenizantów.

3. Nabożeństwa pasyjne są odprawiane w naszym kościele: „Gorzkie Żale” – środy, soboty i niedziele o godz. 17.30, „Droga Krzyżowa” – piątki o godz.17.30 i w niedziele po Mszy św. o godz.9.30 (ok. godz. 10.15). Zachęcamy do udziału w tych przepięknych Nabożeństwach „Męki Pańskiej”, zarówno w kościele jak i kaplicach wioskowych czy domach prywatnych.

Rekolekcje wielkopostne planowane są na dni: 29.03 – 31.03. 2023 roku. W tych dniach będziemy również nawiedzali, z posługą sakramentalną, naszych chorych w ich domach.

4. Zapraszamy na spotkania formacyjno – modlitewne: wtorek, godz.18.30 – „Żyć Ewangelią”, środa, godz. 18.30 – Przyjaciele Oblubieńca, czwartek, godz. 18.30 – Chór i sobota, godz. 18.30 – Oaza. Uczestników zapraszamy do udziału w Eucharystii!

5. Zachęcamy do praktykowania jałmużny wielkopostnej. Jak każdego roku przygotowane są  skarbonki, które można wziąć z kościoła i wypełnione przynieść w Rekolekcje. Akcję prowadzi Caritas pod hasłem „ Wielki Post – mój mały dar”. Celem jałmużny jest pomoc najuboższym. Do jałmużny zapraszamy nie tylko dzieci ale także całe rodziny i wszystkich parafian. Parafialne Koło Caritas prowadzi zbiórkę żywności na wsparcie świąteczne ubogich z naszej Parafii. Kosze na żywność, dzięki uprzejmości właścicieli, zostaną wystawione w sklepach na terenie parafii. „Paschaliki” (świece Caritas – przydatne na Liturgię Wigilii Paschalnej) na stół wielkanocny oraz kartki świąteczne – będą do nabycia w przedsionku kościoła. Dochód przeznaczony na cele charytatywne!

6. Organizujemy pielgrzymko – wycieczkę „WAKACJE W RUMUNII” w dniach: 05.07 – 12.07.2023 r. Szczegółowe informacje i zapisy w zakrystii lub telefonicznie: 602 577 623. Program wyjazdu jest zamieszczony na stronie internetowej parafii i facebooku!

7. Rekolekcje Wielkopostne parlamentarzystów, pracowników administracji rządowej i samorządowej oraz prawników odbędą się w dniach 19-21 marca, niedziela – poniedziałek – wtorek, w Starym kościele farnym w Białymstoku. Msza św. codziennie o godz. 19.30. Rekolekcje pod hasłem „Królewstwo Ukrzyżowanego” poprowadzi Werbista, o. Henryk Ślusarczyk. Zapraszamy do uczestnictwa!

8. OŚWIADCZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W ZWIĄZKU Z PUBLIKACJAMI DOTYCZĄCYMI METROPOLITY KRAKOWSKIEGO KARD. KAROLA WOJTYŁY Święty Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie. W tym świetle szokujące są próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro. Autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła. Nie wzięli przy tym pod uwagę istniejących raportów i opracowań, które rzetelnie ukazują jego słowa i czyny. Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski już raz podkreślili (18 listopada 2022 roku), że medialny atak na kard. Karola Wojtyłę, a następnie Papieża Polaka i jego pontyfikat ma swoje głębsze przyczyny. Chciałbym w tym miejscu wyrazić moje serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy w ostatnim czasie bronią dziedzictwa i osoby św. Jana Pawła II, który m.in. przyczynił się do wyzwolenia Polski i innych państw spod sowieckiego komunizmu. To właśnie poczynając od decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, należycie ukarać winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim wspomóc osoby skrzywdzone. Wydając dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła, który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw, Jan Paweł II zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Była to decyzja ze wszech miar bezprecedensowa i przełomowa. Obrona świętości i wielkości Jana Pawła II nie oznacza, oczywiście, twierdzenia, że nie mógł on popełniać błędów. Bycie pasterzem Kościoła w czasach podziału Europy na Zachód i blok sowiecki oznaczało konieczność mierzenia się z niełatwymi wyzwaniami. Trzeba też być świadomym tego, że w tamtym okresie obowiązywały, nie tylko w Polsce, inne niż dzisiaj prawa, inna była świadomość społeczna i zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów. Wzywam zatem wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża.

Warszawa, 9 marca 2023 roku ✠ Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

9. Naszym Parafianom i Gościom życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego tygodnia! Szczęść Boże!