W związku z Wyborami do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 r. (15 października), które będą miały miejsce podczas naszej Pielgrzymki do Ziemi Świętej, informujemy:
– aby wziąć udział w wyborach w Izraelu należy z Urzędu Miejskiego w Białymstoku (Referat Ewidencji Ludności), ul. Branickiego 3/5, pokój nr 19 pobrać zaświadczenie uprawniające do głosowania za granicą
– miejsce głosowania w Izraelu OKW nr 125
Ambasada RP w Tel Awiwie
adres: 16 Soutine St., Tel Awiw 6468408, Izrael
telefon: +972 3 725 3111
faks: +972 3 523 7806
e-mail: telaviv.amb.sekretariat@msz.gov.pl
– musimy nieco zmienić program Pielgrzymki, tak żeby udział w wyborach był możliwy dla całej grupy. Może to się wiązać z opłatą 15-20 usd/ osoba, ale prowadzimy jeszcze negocjacje, żeby tą opłatę zminimalizować, lub jeśli by się udało, żeby nie była pobierana.
Ramowy program:
DZIEŃ 1: WARSZAWA – TEL AWIW – TYBERIADA/NAZARET
Zbiórka na lotnisku na 3 godziny przed wylotem. Odprawa biletowo – paszportowa i bezpośredni lot do Tel Awiwu.
DZIEŃ 2: NAZARET/TYBERIADA – TABGHA – GÓRA BŁOGOSŁAWIEŃSTW – KAFARNAUM – REJS ŁODZIĄ (ok. 180 km)
Przylot na lotnisko Ben Guriona. Spotkanie z przewodnikiem. Przejazd do Tyberiady/Nazaretu. Zakwaterowanie w hotelu. Śniadanie. Krótki odpoczynek i rozpoczęcie programu Pielgrzymki. Rozpoczęcie dnia wizytą w kościołach w okolicy Jeziora Galilejskiego. Przejazd do Tabgi, miejsca w którym Jezus dokonał cudownego rozmnożenia chleba. Obecny budynek- Kościół Rozmnożenia Chleba zbudowano na miejscu bizantyjskiej świątyni, w której zachowała się kolorowa mozaika podłogowa (Tabga I). Obok, gdzie zmartwychwstały Jezus ukazał się po raz trzeci apostołom znajduje się Kościół Prymatu Św. Piotra (Tabga II). Przejazd na Górę Błogosławieństw, miejsca gdzie Jezus wygłosił słynne „Kazanie na Górze”. Na zboczu wzgórza wznosi się ośmioboczne sanktuarium. Następnie przejazd północnym brzegiem jeziora do Kafarnaum, miasta Jezusa. Tutaj znajdują się pozostałości po synagodze z IV w.n.e. prawdopodobnie zbudowanej na ruinach tej, w której nauczał Jezus. Rejs łodzią po Jeziorze Galilejskim. Opcjonalnie istnieje możliwość zakupienia Ryby Św. Piotra – 30 USD/os. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.
DZIEŃ 3: KANA GALILEJSKA – NAZARET – GÓRA TABOR – HAJFA- CEZAREA
Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie. Przejazd do Kany Galilejskiej, gdzie Jezus dokonał pierwszego cudu przemiany wody w wino na weselu ubogiej rodziny. W tym miejscu znajduje się Sanktuarium Pierwszego Cudu. Zobaczyć tu można fragment starożytnej mozaiki podłogowej z napisami w języku aramejskim, a w jego podziemiach widoczne są warstwy archeologiczne sięgające I w. n.e. Następnie przejazd do Nazaretu. Nawiedzenie Bazyliki Zwiastowania, największej chrześcijańskiej świątyni na Bliskim Wschodzie. W kościele dolnym znajduje się Grota Zwiastowania. To tu Anioł Pański „zwiastował Pannie Maryi”, iż stanie się Matką Syna Bożego. Kościół górny opowiada chwałę Maryi „błogosławioną przez wszystkie narody” i „nad aniołów wywyższoną”. Przejście do Kościoła Św. Józefa, który został wzniesiony w miejscu dawnego domu cieśli Józefa, męża Marii. Następnie przejazd na Górę Tabor, miejsce Przemienienia. Wydarzenie to upamiętnia franciszkańska Bazylika Przemienienia Pańskiego z kaplicami poświęconymi Mojżeszowi i Eliaszowi. Przejazd do Hajfy, trzeciego co do wielkości miasta Izraela, położonego w paśmie gór Karmelu. Nawiedzenie Sanktuarium „Stella Maris” zbudowanego nad Grotą Eliasza. Zobaczymy też piękne perskie Ogrody Bahaitów, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przejazd do Cezarei Nadmorskiej nad Morzem Śródziemnym. Krótki przystanek na plaży znajdującej się nieopodal starożytnego akweduktu (II w. n.e).
Przejazd do hotelu, kolacja i nocleg.
DZIEŃ 4: BETLEJEM – JEROZOLIMA – BETLEJEM
Śniadanie w hotelu. Przejazd do Beit Sahour (Pole Pasterzy) oddalonego o kilka kilometrów od Betlejem miejsca, gdzie w noc Narodzenia Jezusa pasterze czuwali nad swymi stadami. Zwiedzanie Betlejem. Nad miastem góruje Bazylika Narodzenia Pańskiego zbudowana nad Grotą Narodzenia. Srebrną gwiazdą oznaczono miejsce przyjścia na świat Jezusa. Do Groty Narodzenia przylega Grota Żłóbka, gdzie pasterze oddali hołd małemu Jezusowi. Bazylika Narodzenia Pańskiego jest jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich, w której odprawiane są nabożeństwa. Do bazyliki przylegają klasztory i kościoły ormiańskie, grecko-prawosławne i katolickie, a wśród nich m.in. Kościół Św. Katarzyny. W odległości 300 m od bazyliki znajduje się Grota Mleczna. Tradycja mówi, że Maria podczas ucieczki do Egiptu w tym miejscu karmiła Jezusa. Wizyta na Górze Oliwnej, skąd roztacza się niesamowita panorama Starego Miasta. Nawiedzenie Kościoła Pater Noster, gdzie Jezus nauczał modlitwy „Ojcze Nasz”. Następnie przejście do kościoła Dominus Flevit. W tym miejscu Jezus zapłakał nad losem Jerozolimy. Po drodze mija się cmentarze Żydowskie na zachodnim zboczu Góry Oliwnej. U jej podnóża znajduje się Bazylika Agonii. Tuż obok Świątyni rozciąga się Ogród Oliwny – Getsemani, w którym Jezus modlił się przed swoją Męką i tutaj został zdradzony. Przejście pod Ścianę Płaczu, zwaną także Murem Zachodnim. To najważniejsze miejsce dla wszystkich Żydów. Są to pozostałości drugiej Świątyni wybudowanej przez Heroda Wielkiego. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg. Dla chętnych wycieczka fakultatywna Jerozolima nocą 25 USD/osoba.
DZIEŃ 5: TEL AWIW+ UDZIAŁ W WYBORACH
Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie. Przejazd do Tel Awiwu. Udział w głosowaniu w konsulacie w Tel Awiwie. Jeśli starczy czasu krótkie zwiedzanie starej części miasta, Jaffy. Według Starego Testamentu założył ją po biblijnym potopie jeden z synów Noego, Jafet. Przejście uliczkami starego miasta, Ścieżką Horoskopu (jeśli nie, zwiedzanie Tel Awiwu zostanie zrealizowane w ostatnim dniu. Przejazd do Betlejem. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.
DZIEŃ 6: JEROZOLIMA (ok. 25 km)
Śniadanie w hotelu. Nawiedzenie Bazyliki św. Anny, która jest najlepiej zachowaną świątynią z czasów krzyżowców. W Krypcie Bazyliki znajduje się Grota Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przejście do Sadzawki Betesda, zwanej też Sadzawką Owczą – miejsce jednego z cudów Pana Jezusa, mianowicie uzdrowienia człowieka sparaliżowanego. „Via Dolorosa” – Droga Krzyżowa, to ciąg wąskich uliczek i umieszczonych przy nich XIV stacji Męki Pańskiej. Stacje od I do IX usytuowane są w budynkach przylegających do ulic a od X do XIV w Bazylice Grobu Pańskiego. Dystans od Twierdzy Antonia (gdzie Jezus usłyszał wyrok) do Bazyliki Grobu Pańskiego to ok. 1200 m. Bazylika jest jedną z najbardziej niezwykłych świątyń na świecie. Jest wspólną własnością kilku wyznań chrześcijańskich, z których każda ma własne kaplice oraz ołtarze i odprawia nabożeństwa w swoim obrządku. Najważniejsze miejsca w Bazylice Grobu Pańskiego to miejsce ukrzyżowania Jezusa – Golgota/ Kalwaria oraz pusty grób, gdzie złożono ciało Pana i gdzie On zmartwychwstał. Przejście na Górę Syjon. Nawiedzimy Kościół Zaśnięcia NMP, okazałą benedyktyńską budowlę wzniesioną w miejscu, gdzie wedle tradycji Maria zapadła w wieczny sen. Następnie udamy się do Wieczernika, najważniejszego dla chrześcijan miejsca na Górze Syjon, miejsca ostatniej wieczerzy. To tutaj miały miejsce najbardziej doniosłe wydarzenia – ustanowienie Eucharystii, pojawienie się zmartwychwstałego Jezusa, zesłanie Ducha Świętego. Na wschodnim zboczu Góry Syjon stoi Kościół św. Piotra „In Galicantu”, czyli „w miejscu gdzie zapiał kogut”, a apostoł Piotr trzy razy zaparł się Jezusa. Powrót do hotelu w Betlejem, kolacja, nocleg.
DZIEŃ 7: BETANIA – JERYCHO – QUASRL-AL-JAHUD – QUMRAN – MORZE MARTWE (OK. 120 KM)
Śniadanie w hotelu. Przejazd do Betanii – zgodnie z przekazami ewangelicznymi mieszkało tu rodzeństwo – Łazarz, Maria i Marta, u których wielokrotnie zatrzymywał się Jezus. Następnie przejazd do Jerycha, miasta uchodzącego za najstarsze na świecie. Wznosi się tu Góra Kuszenia, na której według Biblii, Jezus był kuszony przez szatana. Następnie przejazd do Quasrl-Al-Jahud – miejsca, gdzie Jan Chrzciciel udzielił chrztu Jezusowi. Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych nad Jordanem. Przejazd do Qumran, miejsca odnalezienia tzw. zwojów znad Morza Martwego. Z drogi zobaczymy groty, w których je odnaleziono. Przejazd nad Morze Martwe, najniżej położone miejsce na świecie. Czas wolny na kąpiele błotne. Krainy rozciągającej się nad Morzem Martwym nie sposób porównać z żadnym innym miejscem na Ziemi. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.
DZIEŃ 8: BETLEJEM – EIN KAREM – YAD VA SHEM (na życzenie grupy) – TEL AWIW
Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie. Wizyta w Ein Karem, niewielkiej miejscowości na zachód od Jerozolimy. Nad grotą, tradycyjnie uważaną za miejsce, w którym urodził się Jan Chrzciciel, wznosi się kościół „Św. Jana Chrzciciela w górach”. Odwiedzimy też Kościół Nawiedzenia, zbudowany w miejscu, gdzie wedle tradycji Maria odwiedziła swoją krewną – Św. Elżbietę. Na życzenie grupy przejazd do Yad Vashem, Muzeum Historii Holocaustu, niezwykłego pomnika, którym uczczono pamięć sześciu milionów zamordowanych Żydów. Yad Vashem zajmuje się nadawaniem tytułów „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” osobom, które podczas wojny ratowały Żydów od zagłady. Wśród 20 tys. Sprawiedliwych jest aż 6 tys. Polaków. Do niedawna każdy z uhonorowanych miał przy muzeum zasadzone drzewko, teraz otrzymują imienne tabliczki. Spacer po Jerozolimie (Stare Miasto). Transfer na lotnisko Ben Guriona. Odprawa biletowo – paszportowa, wylot. Zakończenie pielgrzymki.